بسیج و بسیجی
کاری از دانش آموز بسیجی واحد مقاومت باقرالعلوم مدرسه تیزهوشان شهید بهشتی بیرجند

حکومت عراق در سال ١٣۵٩ با حمله ناگهانی به جمهوری اسلامی ایران جان، مال، ناموس و خاک این کشور را مورد تجاوز قرار داد. در این زمان ارتش و سپاه و سایر نیروهای انتظامی به واسطه ی عدم انسجام ودزگیری های داخلی که وجود داشت نمی توانستند به تنهایی در برابر تجاوز عراق مقاومت کنند. در چنین شرایطی نیروهای مردمی برای دفاع از اسلام و مسلمین و میهن، بسیج شده و به جبحه های جنگ اعزام شدند تا با حضور دلیرانه ی خود در مرزها تا حدودی عدم آمادگی نیروی نظامی و انتظامی را جبران نمایند.

اگر ما حضور بسیج در دفاع مقدس را به منزله عاشورای بزرگ ایران  تلقی کنیم، می بینیم که فضایی که بسیج در جبهه ها ایجاد کرد یک فرهنگ بسیجی بود بر گرفته از عاشورای حسینی، اکثریت نیروهای جبهه را بسیج تشکیل می داد به گونه ای که از کمترین سن یعنی حدود هفده سال داشتیم تا بالاترین سن که رزمنده های هفتاد تا هشتاد ساله حضور پیدا میکردند. این نیروها بدون چشم داشت و این که درآمد مادی داشته باشند یا مسئولیت های کشوری به آن ها داده شود و با احتمال زنده ماندن ٢٠-١ درصدی تنها با انگیزه معنوی و الهی و بنا به تکلیف وارد میدان  شدند و چنان در جبهه ها به استقامت و پایداری پرداختند که اعجاب جهانیان را برانگیختند و تا سر حد جان در جبهه ها ماندند و با اقتدا به مولای خود امیر مومنان علی (ع) بر سر جان با خدا معامله کردند، این نیروها به جهت برخورداری از توکل به خدا و انگیزه معنوی خلاقیت ها و نوآوری های بسیار فراوانی را در جبهه به عرصه ظهور گذاشتند، که طراحی های عملیات های بزرگ، انجام عملیات در شب - که در آن زمان در هیچ لشکر و کشوری در دنیا سابقه نداشت - از جمله این اقدامات و نوآوری ها بود که با پیروزی همراه بود.

 

از طرفی بسیج در حوزه پشت جبهه ها به ویژه خیل عظیم زنان توانستند نقش بسیار ارزنده ای را در دفاع ایفا کنند به گونه ای که اولا دلاورانه، صبورانه و زینب گونه در استقبال از شهدا جانبازان و شهیدان ایستادند و ثانیا در حوزه عملیات ها نقش امداد رسانی و درمان را به خوبی ایفا کردند در نقش جمع آوری و آماده سازی کمک های مردمی به جبهه ها بالاترین نقش را ایفا کرده و  بسیج توانست در دوران دفاع مقدس یکی از جلوه های خودش را به بروز و ظهور برساند و برگ زرینی از افتخارات خودش را در تاریخ انقلاب اسلامی ایران و بلکه تاریخ جهان ثبت کند.

با استفاده از وبلاگ ها و سایت های مختلف و کتاب آمادگی دفاعی سال دوم دبیرستان

 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ توسط عادل کریم پورفرد


آخرين مطالب


درباره وبلاگ
منوي اصلي
آرشيو مطالب
موضوعات
پيوند ها